Про українську івент-індустрію, або «чи є життя на Марсі»

528868_10150660549066599_1692723189_nНотатки після відвідин IV-го туристичного форуму «Перемагай з Левом», який пройшов під гаслом «Індустрія ділових зустрічей та подій. Чи готові ви на цьому заробляти?» (Meetings and events industry.  Are you ready to benefit?).
Наталія Склярська, G.E.M. PR-agency, спеціально для EventsTrends.

Чи то через те,  що форум відбувається уже в четверте і знаний, перш за все, як туристичний, чи то тому, що організаторипереклалиосновну тему форуму українською як «Діловий туризм та мега-події. Починай та перемагай!», але доводиться визнати той факт, що представників івент-агенцій серед учасників заходу майже не було (натомість вони були серед спікерів). Не помітила я також і фахівців із брендингу країни та міст, яких не в останню чергу мають цікавити шляхи формування позитивного іміджу країни та привернення  інвестицій, у т.ч. в розрізі співпраці з індустрією зустрічей та подій . А на представників місцевої влади, крім,  львівської, яка цей форум всіляко підтримує, взагалі й не доводилося розраховувати … А було дуже і дуже цікаво.

В основному на форумі йшлося про організацію конгресів, зустрічей  та конференцій (далі в тексті – ділові заходи), а також спеціальних подій різного масштабу, що, власне, і називається в цивілізованому світі  «meeting and events industry» та є величезним бізнесом, ціна якому – мільярди євро. І тут , дорогі колеги, мушу із сумом констатувати, що в Україні івент-індустрії немає. Бо дійсно Індустрія виглядає десь так:

Є і хороші новини: ми маємо шанс побудувати таку індустрію в Україні, і нам є у кого вчитися.  У світі саме організація ділових заходів (meetings and corporate events) є рушійною силою всієї індустрії. Наведу лише декілька цифр*:

Загальна вартість світового ринку ділових заходів  -  $300 мільярдів.

Більш як  90,000 ділових зустрічей, проведених всіма асоціаціями (йдеться про професійні асоціації (стоматологів, виробників взуття тощо), які пройшли в  2011, в грошовому виразі становлять $14 мільярдів. Саме вони приносять 33% доходів готелів та  20% доходів авіаліній.

Середні витрати делегата одного заходу  -  $561.

Середня кількість делегатів одного заходу -  535 осіб.

Середній прибуток одного масштабного заходу  -  $2 мільйони.

Рейтинг країн за кількістю проведення міжнародних конференцій та ділових зустрічей на їх території,  ICCA WorldRankings 2011:

.Країна .Рейтинг .К-ть заходів
.США 1 759
.Германія 2 577
.Іспанія 3 463
.Великобританія 4 434
.Франція 5 428
.Польща 21 165
.Україна 70 (81) 16 (7)

*Дані  з презентації Тома Галтона, керівника відділу міжнародних відносин IMEX Group

Виглядає жахливо навіть у порівнянні з сусідньою Польщею, але ж який ми маємо потенціал!

От які висновки особисто я зробила після форуму:

  • Для того, щоб отримати якусь частину міжнародного ринку ділових заходів, потрібно спочатку розвинути локальний і привести його до міжнародних стандартів. Ми мусимо стати зрозумілими потенційним міжнародним клієнтам, а для цього потрібно хоча б використовувати однакові терміни та визначення (PCO,DMC та ін.) Також усім нам було б дуже корисно долучитися до світової спільноти організаторів ділових заходів,  таких як lCCA, ESAE, IAPCO і т.д. (заради цікавості завітайте на їхні сайти і ваше уявлення про індустрію дещо зміниться). У нас є все для того, щоб на рівних боротися за ласий шмат міжнародних ділових зустрічей. Особливо, враховуючи те, що одним із критеріїв вибору місця для кожного чергового міжнародного конгресу є  новизна та відмінність від попередніх, й оскільки Україна для Європи все ще є «білою плямою» на карті  (навіть попри Євро-2012) — це великий плюс на нашу користь.
  • Без створення Конгрес-бюро (conventionbureau, eng.; неприбуткова організація, що координує та представляє всіх учасників ринку для зовнішніх покупців) на локальних та національномурівні нам буде дуже й дуже важко вийти на міжнародний ринок.  Як правило Конгрес-бюро в Європі створюються на кошти держави та місцевих громад із залученням приватних капіталів. Пролобіювати таку підтримку  (або створити Конгрес-бюро без залучення громадських коштів) здатна лише потужна професійна організація гравців індустрії.(Я не закликаю до створення ще якогось об`єднання, я просто впевнена, що завдання професійної організації – набагато більш серйозні, ніж спільна гра в боулінг). Так, в Європі держава та громади самі зацікавлені в створенні Конгрес-бюро, бо це – величезні доходи від учасників конференцій, податки до міського бюджету та робочі місця для жителів (у Кракові, наприклад, вся діяльність бюро фінансується коштом міста), але ми мусимо зважати на наш «місцевий колорит».  Тут не можу не згадати про рух «брендингу країни та міст», який прокотився Україною нещодавно. Виявляється, в  Європі існує організація European City Marketing. Одним з напрямів її діяльності  як раз є промо міст Європи, обмін досвідом з брендингу міст і т.д. Єдиним містом з України в лавах цієї організації є все той же Львів.
  • Подієвий туризм (гості, що приїздять на міські фестивалі, свята і т.д.) приносить містам та місцевому бізнесу дуже хороші прибутки,  і має величезний потенціал в Україні (але, знову ж таки, без підтримки місцевих громад та влади розвивати його дуже важко).  Організація таких подій до снаги лише досвідченим івент-агентствам.  Сьогодні ми маємо прекрасний приклад Львова, але ж в Україні  — 459 міст (а подієвий туризм можна розвивати і  в селах). Місцеву владу можна і потрібно переконувати з цифрами в руках. До речі, цифри, а також море цікавої інформації є в матеріалах форуму (http://www.congress.lviv.ua/uk/forum-2012/presentations/).

І наостанок хочу висловити думку, яка непокоїть мене останні роки: потенціал ринку івентів у нашій країні є величезним і неосяжним, при цьому гравці завзято б`ються за невеличкий шматок локальних корпоративних подій,уперто не помічаючи можливостей, які «лежать під ногами». Звичайно, нові сегменти ринку можна піднімати лише разом, кооперуючись де треба, а де треба – конкуруючи.  У нас поки що з кооперацією виходить не дуже. На форумі навіть народився жарт: щоб перемогти з Левом, спочатку потрібно приборкати жабу. Є така думка, що івентори – не бізнесмени в «чистому вигляді» здатні заради прибутків  ризикувати та розвивати нові напрямки бізнесу (що, звісно, потребує інвестицій в усіх розуміннях цього слова). Ми звикли чекати на клієнта, на замовлення від клієнта, на бюджет від клієнта … Можливо, настав час створювати власні продукти та переходити від реактивної моделі ведення бізнесу до агресивної?

P.S.: на форумі майже не говорили про виставки, а це – ще одна величезна частина івент-індустрії

Оставить свой комментарий

Пожалуйста, введите ваше имя

*обязательно

Пожалуйста, введите действующий адрес электронной почты

*обязательно

Введите свое сообщение

EventsTrends — портал для организаторов и заказчиков специальных мероприятий (special events), event планировании и организации мероприятий, а также каталог event агентств, технических поставщиков и площадок для проведения мероприятий © 2017 Все права защищены. Ключевые слова: EventsTrends, Ивентс Трендс, event, портал, ивент, новости, агентства, организаторы мероприятий, лидеры ивент-индустрии, организация шоу, концертов, корпоративных мероприятий, специальных событий, тренингов, деловых туров, конференций, выставок, техническое обеспечение мероприятий, инновации, база артистов, музыканты, коллективы для корпоратива, гостинницы, туристические агентства, перевозчики, логистика, декорации, кейтеринг

Разработано с любовью командой EventsTrends